50-lecie założenia Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy

17 lipca 2022 roku Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy świętował 50-lecie swojego istnienia. Przedstawiciele naszego stowarzyszenia wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej. Następnie na cmentarzu w Biszczy złożono kwiaty na grobach założycieli szwadronu – śp. rtm. Antoniego Kurowskiego i Mieczysława Grabka. Przypominając historię Pułku 3. Ułanów Śląskich przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych stowarzyszeń udali się na stary cmentarz w Tarnogrodzie by odwiedzić groby poległych tu żołnierzy naszego pułku w nocnym boju który rozegrał się w tym miejscu z 15 na 16 września 1939 roku. Po złożeniu wiązanek kwiatów wszyscy udaliśmy się nad zalew gdzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Biszczy odbyły się główne uroczystości jubileuszowe.

Podczas uroczystości wręczono podziękowania i odznaczenia dla zasłużonych członków Szwadronu oraz organizacji współpracujących z ułanami z Biszczy. Zostały także wręczone nagrody Gminnego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego i Informatycznego dla dzieci i młodzieży poświęcony lokalnej historii regionu.

Wysłuchaliśmy też koncertów chórów szacownych jubilatów , Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic oraz zespołów Fire LBL i Kaldera.

W imieniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich chcielibyśmy serdecznie podziękować za zaproszenie i piękne upominki oraz życzyć wszystkim członkom Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy kolejnych 50 lat działalności kultywującej tradycje kawaleryjskie na tym terenie.

Autor posta:  Leszek Kasiarz