Pogrzeb pana Janusza Chrzęstek – 3.06.2026

Kilka dni temu dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. W niedzielę 31 maja zmarł członek naszej Rodziny Pułkowej – pan Janusz Chrzęstek.

Był synem plutonowego Pułku 3. Ułanów Śląskich Jana Chrzęstka, instruktora kucia i leczenia koni którego grób zwyczajowo odwiedzaliśmy we wrześniu po organizowanej przez nasz Szwadron Mszy Świętej w Tarnowskich Górach.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu dzisiejszym w byłym kościele garnizonowym pod wezwaniem Św. Anny i na położonym obok cmentarzu w Tarnowskich Górach. W ostatniej drodze pana Janusza Chrzęstek towarzyszyli Mu też przedstawiciele stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich składając symboliczną wiązankę kwiatów i zapalając znicze.

Cześć Jego Pamięci  !!!

Pod postem zamieszczono kilka fotografii zarówno z tak smutnego dla nas dnia dzisiejszego, jak i z lat wcześniejszych gdy wspólnie ze śp. Januszem Chrzęstkiem odwiedzaliśmy grób jego ojca Jana …

por.O.S.3P.U.Ś Leszek Kasiarz

Trening – 31.05.2026

Trening – 31.05.2026

W ostatnią niedzielę maja w ramach treningu stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich, dwie sekcje przećwiczyły ustawienie pododdziału i pocztu sztandarowego, oraz zadania stojące przed wyznaczonymi  funkcyjnymi na zbliżającym się Święcie naszego Szwadronu.

W drugiej części zgrupowania odbyła się musztra konna obejmująca wszystkie elementy wymagane przy zaliczeniu popisu przed komisją egzaminacyjną Federacji Kawalerii Ochotniczej.

Na zakończenie treningu odbyły się ćwiczenia we władaniu lancą z konia.

W imieniu zarządu chciałbym podziękować wszystkim obecnym a panu chor. Dyrdzie za udostępnienie swojego ośrodka w Szczejkowicach.

por.O.S.3P.U.Ś Leszek Kasiarz

Kończyce Wielkie – 2 maja 2026

2 maja 2026 w Kończycach Wielkich odbyły sie patriotyczne uroczystości związane z obchodami 350. rocznicy koronacji króla Jana III Sobieskiego w których wzięła udział delegacja stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić pomieszczenia pałacowe i zorganizowaną tam wystawę poświęconą husarii jak i obejrzeć rzeźbę konną Jana III Sobieskiego autorstwa prof. Czesława Dźwigaja ustawioną na dziedzińcu zamkowym. Co ciekawe, pierwotnie przygotowano ją do upamiętnienia Odsieczy Wiedeńskiej na Wzgórzu Kahlenberg we Wiedniu …

Żory – 26 kwiecień 2026

26 kwietnia 2026 roku  w trakcie niedzielnego wyjazdu w teren, sekcja konna stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich odwiedziła końcowy przystanek IV historycznego rajdu rowerowego ” Żory w Okresie Międzywojennym ” …

Rajd wiosenny ——> 18-19 kwietnia 2026

Pokłosiem ostatniego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego było ukonstytuowanie się nowego Zarządu Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich w dniu 20 marca 2026 roku.

Nowy skład Zarządu:

Por. O.S.3P.U.Ś. Leszek Kasiarz – Prezes
Chor. K.O. Stanisław Dyrda – Wiceprezes
Wchm. K.O. Jacek Gala – Skarbnik
Kpr. K.O. Jakub Roman – Sekretarz
St.uł. K.O. Stanisław Kucia – Członek Zarządu

Jednym z pierwszych wyzwań stojących przed nowym zarządem stowarzyszenia była organizacja kolejnego wiosennego rajdu konnego.
Tegoroczny rajd odbył się w dniach 18-19 kwietnia w nieco zmienionej formie w stosunku do poprzednich. Pierwszego dnia trzy sekcje szwadronu zniknęły na kilka godzin w przepastnych lasach okalających Szczejkowice. Po dłuższym popasie w stajni „Benedyktynka” kolejna część rajdu objęła trasy widokowe Pojezierza Palowickiego. Wspaniała dzika przyroda tych okolic oraz nad wyraz sprzyjające nam tego weekendu niebiosa zapewniające wspaniałą słoneczną aurę przez cały okres trwania rajdu, dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele miłych wrażeń w towarzystwie kolegów i przyjaciół. Ten szczególny dzień zakończył się wspólnym posiłkiem przy ognisku, gdzie wspólnym opowieściom i dyskusjom nie było końca.
W niedzielę po polowym śniadaniu i grochówce z kotła odbył się oficjalny trening konny na maneżu, który oficjalnie zakończył tegoroczną edycję konnego rajdu wiosennego Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich. W imprezie tej oprócz trzech sekcji konnych naszego stowarzyszenia wziął udział szwoleżer Jakub Szpetulski – Łazarowicz w barwach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.

W imieniu zarządu Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich składam szczególne podziękowania na ręce chor.K.O. Stanisława Dyrdy oraz kpr.K.O. Benedykta Dyrdy za przygotowanie zarówno samej trasy rajdu jak i jego organizację. Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie i nienaganne zachowanie w czasie trwania tej imprezy.

por.O.S.3P.U.Ś. Leszek Kasiarz

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia 1943 r. Niemcy oficjalnie ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W niedzielę 12 kwietnia 2026 roku, tuż po Mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego spod siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie wyruszył kolejny już raz XIX Katyński Marsz Cieni.

Tę symboliczną „ostatnią drogę” przebyli też reprezentanci stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 PUłku Ułanów Śląskich w intencji podporucznika kawalerii Wojska Polskiego Ryszarda Zygmunta Gużewskiego, dowódcy 1. Plutonu Pułku 3.Ułanów.

Cześć Pamięci wszystkich spoczywających w katyńskich dołach na nieludzkiej ziemi !!!

Szczęśliwego Nowego Roku

Szczęśliwego Nowego 2026 Roku z pod Gichty huty „Waleska” w Palowicach życzy wszystkim stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich …

Wigilijka – 2025

W tym roku spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich odbyło się w sobotę 13 grudnia w stajni prowadzonej przez chor. Kawalerii Ochotniczej Stanisława Dyrdę w Szczejkowicach. Zostało poprzedzone wyjazdem w teren gdzie dwie sekcje konne przy wspaniałej pogodzie mogły podziwiać okoliczne lasy w prawdziwie jesiennej krasie.

Pragniemy podziękować organizatorom spotkania, w szczególności pani Barbarze i Stanisławowi Dyrda za udostępnienie i przygotowanie zarówno samego miejsca jak i wspaniałych i przepysznych potraw wigilijnych dla wszystkich uczestników.

 

11 listopada 2025 – rajd konny z Palowic do Jaśkowic

W dniu 11 listopada 2025 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości, delegacja naszego szwadronu na zaproszenie stajni w Palowicach odwiedziła Jaśkowice. Udaliśmy się tam konno wraz zaproszonymi przyjaciółmi i rodziną pochowanego tam powstańca śląskiego Karola Weisshellera. Pod pomnikiem „na Pasternioku” będącym jednocześnie mogiłą rozstrzelanych tu przez Niemców 3 września 1939 roku okolicznych mieszkańców w tym Powstańców Śląskich i działaczy plebiscytowych, zapaliliśmy symboliczne znicze oddając hołd Ślązakom którzy oddali swe życie dla swej ojczyzny – Polski.

Cześć Ich pamięci !!!

Autor posta: Leszek Kasiarz