Tarnowskie Góry – 8 września 2024

Pochód Gwarkowski – 08.09.2024 …

Corocznie w drugą niedzielę września ulicami Tarnowskich Gór przechodzi barwny korowód witany przez tłumy mieszkańców i turystów.
Tradycją stało się już uczestnictwo Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w częśći historycznej Pochodu Gwarków w Tarnowskich Górach. Wydarzenie to jest częścią kilkudniowych imprez organizowanych z okazji Dni Miasta Tarnowskie Góry.
Sam Pochód Gwarkowski przedstawiający korowód postaci związanych z historią i teraźniejszością miasta stanowi już lokalną tradycję kultywowaną w Tarnowskich Górach od 1957 roku. Został on wpisany w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Oczywiście nie mogło zabraknąć i nas jako że Pułk 3. Ułanów stacjonował w Tarnowskich Górach od 1922 do 1939 roku. Nasze Stowarzyszenie reprezentował oddział składający się z dwóch szwadronów oraz trójkonnej taczanki Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej. To dla nas zawsze niepowtarzalne przeżycie gdy możemy konno znaleźć się znowu w murach tarnogórskich koszar gdzie na codzień przed laty pełnili swą służbę żółto-biali ułani …

Autor posta: Leszek Kasiarz

 

85. rocznica bitwy pod Woźnikami

W dniu dzisiejszym – 2 września 2024 roku obchodzimy 85. rocznicę Bitwy pod Woźnikami. Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich uczcił tę okrągłą rocznicę w dniu wczorajszym w czasie uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na Górze Floriańskiej gdzie stawiły się dwie pełne sekcje konne naszych kawalerzystów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Woźnikach zgłoszonej przez nasze stowarzyszenie rondo położone na Górze Floriańskiej nazwane zostało „Rondem im. 3 Pułku Ułanów Śląskich”.Rondo to znajduje się dokładnie w miejscu gdzie w dniu 2 września 1939 roku zajął swoje pozycje obronne 4. szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z władzami miasta Woźniki złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze na grobach naszych ułanów i pod pomnikiem na Górze Floriańskiej.

W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej i Urzędu miejskiego w Woźnikach, Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi im. Józefa Lompy w Woźnikach, Szkoły Podstawowej nr. 8 im. Pułku 3. Ułanów Śląskich w Tarnowskich Górach, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – koło Woźniki, oraz Rodziny Pułkowej i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

W tym roku tego samego dnia odbywały się Woźnickie Dożynki Gminne na które przedstawiciele naszego stowarzyszenia otrzymali oficjalne zaproszenie.

Podziękowania za plony i wspomnienie żołnierzy całej Krakowskiej Brygady Kawalerii walczącej 85 lat temu w obronie Woźnik miało miejsce na polowej mszy świętej przed ołtarzem zbudowanym przed Szkołą Podstawową im. J. Lompy.

Po jej zakończeniu obie sekcje konne Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich przyłączyły się do barwnego korowodu dożynkowego który przemaszerował przez całe miasto.

Kolejnym punktem uroczystości była biesiada dożynkowa zorganizowana na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach.

Autor posta:   Leszek Kasiarz

 

Dobieszowice – Święto Wojska Polskiego 15.08.2024

Tradycyjnie już na zaproszenie Koła Terenowego „Dobieszowice” Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” przedstawiciele Stowarzyszenia

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pojawili się 15 Sierpnia 2024 roku na Obchodach Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy Schronie Bojowym nr.52 w Dobieszowicach. Tym razem nasi kawalerzyści pokazali się w dynamicznym pokazie władania szablą i lancą z konia na torze pozorników oraz wystawiając do oglądnięcia przez licznie zgromadzoną publiczność nasz nowy nabytek – taczankę Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej. Na dodatkowym stanowisku można było obejrzeć poszczególne elementy wyposażenia i uzbrojenia polskiego kawalerzysty z września 1939 roku.

Autor posta:     Leszek Kasiarz

 

Zawody kawaleryjskie „Militari” w Rybniku – 3 sierpień 2024

W sobotę – 3 sierpnia 2024 roku w Rybniku-Stodoły na terenie ośrodka jeździeckiego „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik” odbyły się I. Zawody Kawaleryjskie o Puchar Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowane przez stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Pierwowzorem zawodów kawaleryjskich organizowanych w podobnej formule były Konne Mistrzostwa Wojska Polskiego rozgrywane w II Rzeczypospolitej Polskiej od roku 1923, potocznie nazywane „Militari”.

Te trzydniowe zmagania najlepszych przedstawicieli pułków kawalerii i artylerii konnej rozgrywano w sześciu podstawowych konkurencjach –

ujeżdżenie, bieg terenowy, skoki przez przeszkody, władanie szablą i lancą oraz strzelanie z pistoletu z konia. Jeźdźcy startowali zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Ostatnie zawody „Militari” rozegrano w 1939 roku w Bydgoszczy gdzie ekipa reprezentująca barwy 3 Pułku Ułanów Śląskich zajęła zaszczytne I miejsce.

Podczas tegorocznych zawodów w Rybniku rozegrano dwie konkurencje jeździeckie w ramach I. Kawaleryjskich Mistrzostw Polski we władaniu bronią konno oraz strzelanie w ramach III. Strzeleckich Mistrzostw Polski Kawalerii.

Wszyscy uczestnicy po zaliczeniu obowiązkowego przeglądu umundurowania i prawidłowego troczenia konia udali się na tor pozorników zwalczając je za pomocą broni białej (szabli i lancy).

Ostatnią próbą którą musieli zaliczyć już na strzelnicy sportowej było strzelanie do tarcz z pistoletu samopowtarzalnego Glock 17 i karabinu AK-47.

Pasjonująca rywalizacja pomiędzy poszczególnymi kawalerzystami stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie, a poszczególne konkurencje odbywały się w koleżeńskiej atmosferze zgodnej z duchem walki „fair play”.

Wielkie podziękowania dla sędziego głównego zawodów p.por. kaw. och. Waldemara Pettersa. Podziękowania dla organizatora który udostępnił nam swoje zaplecze jeździeckie i halę – „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik”, „Ochrona Tygrys Wodzisław Śląski” za udostępnienie nam strzelnicy sportowej, wszystkim którzy pomagali nam przy zorganizowaniu tej imprezy – zarówno żołnierzom WOT jak i członkom OS3PUŚ.

Wyniki końcowe rywalizacji i miejsca na podium zawodów w poszczególnych konkurencjach zamieszczamy poniżej.

  • Szabla:

chor. kaw.och. Mariusz Godek

por. kaw. och. Ryszard Hess

kpr. kaw. och. Benedykt Dyrda

  • Lanca:

wachm. kaw. och. Jacek Gala

kpr. kaw. och. Benedykt Dyrda

chor. kaw.och. Mariusz Godek

  • Strzelanie:

kpr. kaw. och. Karol Lar

plut. kaw. och. Zbigniew Lar

rtm. kaw. och. Zbigniew Kamczyk-Godowski

W klasyfikacji ogólnej I. Zawodów Kawaleryjskich o Puchar Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pierwsze miejsca zajęli:

chor. kaw.och. Mariusz Godek

kpr. kaw. och. Karol Lar

wachm. kaw. och. Jacek Gala

Gratulujemy chor. kaw.och. Mariuszowi Godek w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego za zdobycie pucharu Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wszystkim uczestnikom zawodów.

Ku chwale kawalerii !!!

 

 

Autor posta:   Leszek Kasiarz

 

Wycieczka edukacyjna dla przedstawicieli Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach

W dniu 19 lipca 2024 roku została zorganizowana wycieczka edukacyjna dla przedstawicieli Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach w czasie której członkowie stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pokazali przybyłym gościom miejsca związane z pobytem Pułku 3. Ułanów w Tarnowskich Górach.

Odwiedziliśmy koszary wojskowe 5. Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego przy ulicy Opolskiej gdzie w latach 1922-1939 stacjonował Pułk 3. Ułanów. Dzięki uprzejmości dowódcy jednostki pana płk. Juliusza Sawickiego oraz pomocy pana majora Arkadiusza Kustra udało nam się zwiedzić otwartą w grudniu 2017 roku salę tradycji poświęconą historii i pamięci garnizonu miasta Tarnowskie Góry. Obejrzeliśmy także zachowane stare zabudowania koszarowe jak i pomnik i tablice pamiątkowe związane z Pułkiem 3. Ułanów.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny grobów oficerów pułku na cmentarzu parafii św. Józefa Robotnika i ułanów na starym cmentarzu wojennym na terenie Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach gdzie zapalono symboliczne znicze. Na przepięknym tarnogórskim rynku który był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń związanych z historią Pułku 3. Ułanów mieliśmy niepowtarzalną okazję porównać archiwalne zdjęcia z obecną prawie niezmienioną zabudową tego miejsca.

Tam też w starej kamienicy powyżej zabytkowej Restauracji – Winiarni Sedlaczek mieści się Muzeum w Tarnowskich Górach gdzie na zaproszenie dyrektorki muzeum pani Beaty Kiszel mieliśmy przyjemność zapoznać się z historią tego miasta. Po kolejnych komnatach i salach wystawowych oprowadzał nas pan dr Krzysztof Gwóźdź który przybliżył nam między innymi historię zgromadzonych przez muzeum pamiątek związanych z 3 Pułkiem Ułanów Śląskich.

Na zakończenie udaliśmy się do Kościoła Św. Anny gdzie zapalono znicze pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy garnizonu Tarnowskie Góry – 3P.U.Ś. i 11P.P. , odwiedzajac także groby byłych ułanów na pobliskim cmentarzu przy ulicy Gliwickiej 30.

Zdjęcia udostępnił pan Dominik Grabis i archiwum 3P.U.Ś.

Autor posta:  Leszek Kasiarz

Święto Pułkowe O.S.3P.U.Ś. – 2024

W dniu 14 czerwca obchodziliśmy kolejne Święto Pułkowe w 105. rocznicę zajęcia Łohiszyna w 1919 roku przez Pułk 3. Ułanów „Dzieci Warszawy.
W tym roku stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zorganizowało je w dniu 29 czerwca w miejscowości Suszec.
Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną w czasie której przyjęto 4 osoby na staż kandydacki a trzem ułanom nadano prawo do noszenia barw pułkowych. Jednego z naszych kawalerzystów mianowano na wyższy stopień kawalerii ochotniczej. Zostały także wręczone Znaki Szwadronowe oraz Medale Zasługi Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Wszystkim nominowanym, mianowanym i odznaczonym serdecznie gratulujemy !!!

Po odtańczeniu tradycyjnego poloneza rozpoczęła się część biesiadna którą urozmaicił koncert pieśni patriotycznych i kawaleryjskich w wykonaniu członków Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy.
Oczywiście punktualnie o północy wznieśliśmy toast „za zdrowie konia” i nie obyło się bez odśpiewania tradycyjnych żurawiejek.
Wspaniała zabawa trwała do samego rana …

Chcielibyśmy podziękować za przybycie na nasze Święto Pułkowe wszystkim zaproszonym gościom a w szczególności przedstawicielom zaprzyjaźnionych z nami stowarzyszeń kawaleryjskich.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pragnie przypomnieć w dniu Święta Pułkowego wszystkich oficerów, podoficerów i ułanów:
– Pułku 3. Ułanów Księstwa Warszawskiego,
– Pułku 3. Ułanów Królewstwa Polskiego,
– Pułku 3. Ułanów I Korpusu Polskiego na Wschodzie,
– Pułku 3 Ułanów „Dzieci Warszawy”,
– 3 Pułku Ułanów Śląskich i ich kontynuatorów w strukturach armii    podziemnej jak i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

                              Pułk 3 Ułanów niech żyje !!!

Autor posta:       Leszek Kasiarz

 

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach.

20 czerwca 2024 roku przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich na zaproszenie władz miasta Mysłowice i Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga wzięli udział w Obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich odtwarzając uroczystości jakie miały tu miejsce 102 lata wcześniej wystawił oddział składający się z trójkonnej taczanki Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej wraz z obsługą i asystą konną. Oddział przemaszerował z Parku Zamkowego wzdłuż Przemszy na plac Wolności gdzie o godzinie 12.00 złożono kwiaty pod pomnikiem kardynała Hlonda i odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich i rocznicy powitania Wojska Polskiego w Mysłowicach. W tym samym miejscu w dniu 20 czerwca 1922 roku mieszkańcy Mysłowic witali szwadron reprezentacyjny Pułku 3. Ułanów „Dzieci Warszawy” dowodzony przez rtm. Ignacego Kowalczewskiego który wkroczył do miasta w ramach uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przejściu ulicami Mysłowic, odwiedzając po drodze rynek oddział wraz z taczanką przeszedł z powrotem do parku gdzie odbyły się pokazy musztry konnej oraz władania szablą i lancą z konia. Całość dopełniło przedstawienie umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia kawalerii z 1939 roku oraz wykład o historii Pułku 3. Ułanów, jego związków z Górnym Śląskiem oraz działalności stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Zdjęcia zostały nam udostępnione przez panią Agnieszkę Szproch, panią Angelikę Jasikowską i oficjalny profil – Mysłowice.

Autor posta:  Leszek Kasiarz

Uł. Franciszek Oracki – P.3U. (1919-1921)

Historię Pułku 3. Ułanów „Dzieci Warszawy” tworzą losy poszczególnych oficerów, podoficerów i ułanów. O tych ostatnich najczęściej mówi się niewiele z powodów znikomej ilości materiałów historycznych jakie po nich się zachowały. Pani Iwona Grzyb z domu Oracka i jej siostrzeniec pan Dawid Ziętak poszukują informacji o ułanie Franciszku Orackim wcielonym do Pułku 3. Ułanów w dniu 1 maja 1919 roku.

Dzięki przesłanym przez nich informacjom i zdjęciom zachowanych dokumentów udało się nam na razie wstępnie ustalić następujące fakty z jego życia.

Franciszek Oracki urodził się 01.11.1896 roku w Kozarzewie parafia Naruszewo w rodzinie Antoniego Orackiego i Rozalii Marianny z domu Kalinowskiej. Następnie zamieszkał w Pruszkowie gm. Sochocin powiat Płoński, parafia Królewo.

Odpis aktu urodzenia – źródło „Skanoteka – baza skanów dokumentów o wartości geanologicznej”:

„ojciec – Antoni Oracki lat 39, chłop z Koźlarzewa

matka – Rozalia z Kalinowskich lat 29

dziecko – Franciszek urodzony 20 października/ 1 listopada 1896 roku o piątej rano w Koźlarzewie

chrzestni – Jan Skwarski i Józefa Olczak

chrzest 27 października/ 8 listopada 1896

świadkowie – Wojciech Maruszewski lat 26 i Stanisław Pierściński lat 46”.

Jak już wcześniej wspomniałem został wcielony do Pułku 3. Ułanów 1 maja 1919 roku a już od 1 sierpnia znalazł się na froncie walcząc z bolszewikami w 3. szwadronie. Pierwszy raz został ranny 17 marca 1920 roku pod wsią Słoboda Jakimowska a drugi 9 lipca pod Koczyszynem (Koczoszynem) gdzie otrzymał rany w prawą nogę i plecy. W wyniku odniesionych ran przebywał w szpitalu polowym od 3 sierpnia do 20 września 1920 roku. Na froncie walczył do października 1920 roku.

Z Pułku 3. Ułanów został przeniesiony do rezerwy w dniu 20 lipca 1921 roku. Zachowało się bardzo ciekawe zaświadczenie wydane na pięć dni przed opuszczeniem przez uł. Franciszka Orackiego szeregów pułku potwierdzające jak słabo uzbrojone i wyposażone były oddziały Wojska Polskiego tuż po odzyskaniu niepodległości, kiedy to przyszło im od razu bronić naszych wschodnich granic. Zaświadcza ono iż jest on posiadaczem własnej szabli co na pewno przyczyniło się do skierowania go w szeregi naszej kawalerii.

Szeregowy Franciszek Oracki rozkazem numer 14 Dowództwa II Brygady Jazdy z dnia 26 kwietnia 1921 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych nr. legitymacji 23006. Szczęśliwie, co prawda bez wstążki zachowało się zarówno same odznaczenie jak i częściowo zniszczona książeczka wojskowa i legitymacja Krzyża Walecznych właściciela, oraz kilka dokumentów, zdjęcie w mundurze i pamiątkowy ryngraf.

Franciszek Oracki był rolnikiem i w roku 1922 wziął ślub z Jadwigą Smoleńską.

Ułan rezerwy Franciszek Oracki odbył przeszkolenie wojskowe od 18 maja do 28 czerwca 1923 roku w szwadronie zapasowym 11 Pułku Ułanów Legionowych.

Ostatni wpis w jego książeczce wojskowej dotyczy zgłoszenia się do Komisji Kontrolnej w Sochocinie w dniu 27 listopada 1925 roku.

Ułan rezerwy Franciszek Oracki zmarł 11 lipca 1979 roku w Królewie (gmina Joniec) gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu. W tym samym grobie leży też jego żona i tata pani Iwony Grzyb.

A tak wspominają go najbliżsi:

„Z rodzinnych przekazów dziadek z babcią byli ludźmi bardzo gościnnymi, zawsze dla każdego znalazło się miejsce i cokolwiek do jedzenia.

Niestety o samych bitwach niewiele wiemy, dziadek nie chciał o nich opowiadać. Tak, trauma wojny została z nim do końca.

Cały rynsztunek wojskowy schował w drzewie nad rzeką, jak szła kra wszystko drzewo zostało zabrane i do dnia dzisiejszego go nie odnaleźliśmy. Bał się o życie rodziny.

Na środku podwórza stał duży kasztan. Ja pamiętam do dziś jak babcia Jadwiga pod nim siedziała. Miałam 4 lata jak zmarła. Franciszka nie poznałam osobiście.”

„Wujek wspominał że był bardzo dumnym i honorowym człowiekiem i to było widać od razu po jego mowie ciała a i dyscyplina wojskowa została z nim do końca życia, między innymi nie było dnia którego by nie zaczął od golenia się ścielenia itp… inny zaś wujek opowiadał jak wspominał o zawodach jakie sobie robili między innymi kładli 1 zł na ziemi i ten któremu udało się je podnieść z konia jadąc było jego. Dodatkowo z przekazów rodzinnych w trakcie II wś bardzo bał się Rosjan i skutkowało to porzuceniem/schowaniem swojego rynsztunku wojskowego, a na łóżku śmierci podobno majaczył że Rosjanie się zbliżają i są za stodołą. Jego syn zaś odziedziczył miłość do koni… I po sprzedaży konia ( pod koniec życia nie był już w stanie go oporządzać) do końca życia nie mógł odżałować sprzedaży klaczy…”

Wszystkich którzy posiadają dodatkowe informacje mogące wzbogacić wiadomości o życiu a w szczególności służbie wojskowej uł. Franciszka Orackiego w imieniu rodziny i stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich proszę o podzielenie się nimi z nami.

Poniżej udostępnione zdjęcia są własnością pani Iwony Grzyb i pana Dawida Ziętak.

 

Autor posta: Leszek Kasiarz