W dniu dzisiejszym obchodzimy święto żołnierzy drugiej konspiracji.
3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” upamiętniającego wszystkich żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To właśnie w tym dniu 1951 roku w więzieniu mokotowskim przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, wykonano wyrok śmierci na ostatnich przywódcach organizacji Wolność i Niezawisłość.
Chciałbym dzisiaj przypomnieć sylwetkę byłego ułana Pułku 3. Ułanów Śląskich Antoniego Fojcika ps. „Tosiek” którego miejsce pochówku przez lata pozostawało nieznane.
Uł. Antoni Fojcik urodził się 25 kwietnia 1916 r. w Rybniku. W latach 1936-38 służył w 3 Pułku Ułanów w Tarnowskich Górach. We wrześniu 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. W 1941 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Magdeburga. Po ucieczce w 1943 r. ukrywał się w Niemczech, a od 1944 r. pod Rybnikiem, w tym dwa zimowe miesiące na linii frontu. Po wojnie zatrudnił się w ochronie oficera WP (brata stryjecznego kpt. Leona Fojcika). Od września 1945 r. działał jako uczestnik akcji zaopatrzeniowych w inspektoracie rybnickim Delegatury Sił Zbrojnych – grupie dywersyjnej Rocha Koziołka „Odry”. Aresztowany 6 lutego 1946 r. przez PUBP Rybnik, przeszedł ciężkie śledztwo w WUBP w Katowicach. Na rozprawie Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach podczas sesji wyjazdowej w Rybniku w dniu 31 sierpnia 1946 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w dniu 11 grudnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach.
Jego szczątki zostały odnalezione dopiero po 75 latach, we wrześniu 2018 roku, podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. IPN ogłosił oficjalnie identyfikację szczątków Antoniego Fojcika w lipcu 2022 roku. 29 czerwca 2023 r. w kaplicy głównej cmentarza komunalnego, przy ul. Murckowskiej 9 w Katowicach odbyły się z pełnymi honorami wojskowymi uroczystości pogrzebowe pięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego, w tym uł. Antoniego Fojcika. Po uroczystej Mszy Świętej szczątki żołnierzy niezłomnych zostały odprowadzone do kwatery żołnierzy niezłomnych przy pomniku ofiar zbrodni sądowych reżimu komunistycznego „Gloria Victis”. W uroczystościach tych brały udział rodziny zamordowanych w tym pani Stefania Kurzeja dla której Antoni Fojcik był wujkiem.
Nazwisko Antoniego Fojcika ps. „Tosiek” umieszczone jest też na tablicy upamiętniającej rozmieszczenie grobów zamordowanych w latach 1946–1950 członków organizacji podziemnych na katowickim cmentarzu komunalnym w Panewnikach w sektorze D6 .
Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pragnie przybliżyć sylwetkę uł. Antoniego Fojcika ps. „Tosiek” który w latach 1936-38 odbył swoją służbę wojskową w koszarach tarnogórskich Pułku 3. Ułanów.
Cześć Jego pamięci !!!
Autor posta: Leszek Kasiarz
Zdjęcia i życiorys zaczerpnięty z oficjalnych stron IPN i relacji internetowych …