W dniach od 28 września do 1 października 2024 roku członkowie naszego stowarzyszenia wraz z gośćmi z zaprzyjaźnionych pułków kawalerii wzięli udział w konnym rajdzie gwiaździstym z bazą wypadową w Różańcu.
Pierwszego dnia kawalerzyści odwiedzili cmentarz w Łukowej gdzie znajdują się groby ułanów z 3. szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich z Pszczyny którzy walczyli tu we wrześniu 1939 roku w składzie 6 Dywizji Piechoty. Tego samego dnia złożyli hołd przed pomnikiem we wsi Szarajówka spacyfikowanej przez Niemców i Ukraińców w dniu 18 maja 1943 roku.
Kolejnego dnia członkowie Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich i Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy bitwy o Tarnogród i wydarzeń wrześniowych w Bramie Korchowskiej. Tego dnia odwiedzili pomnik Katyński i stary cmentarz w Tarnogrodzie gdzie pochowani zostali ułani Pułku 3. którzy polegli tu 16 września 1939 roku.
W dniu 30.09.2024 na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu odbyła się żywa lekcja historii zatytuowana: „Skąd ułani śląscy w Tarnogrodzie” dla uczniów szkół podstawowych z gminy Tarnogród. Oto jak opisały to lokalne media:
„Wszystkich zebranych powitała dyrektor ZSCKR Renata Majewska wraz z Wiceburmistrzem Tarnogrodu Tomaszem Legieciem. W spotkaniach wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Tarnogród. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat powstania kawalerii, a także zobaczyli „na żywo” i mogli dotknąć umundurowanie i uzbrojenie ułana okresu II RP. Poznali zasady twardej służby kawaleryjskiej. Duże wrażenie na uczniach wywarła możliwość obejrzenia munduru kawaleryjskiego, założenia wyposażenia i uzbrojenia bojowego ułana z okresu międzywojennego.
Najwięcej radości sprawiło uczniom, gdy mogli wziąć do ręki szablę, lancę, karabin, ładownice czy szelki kawaleryjskie, ostrogi i bagnet. Wielkie zainteresowanie wzbudziły odrestaurowany rząd kawaleryjski w pełnym stroczeniu, ogłowie z munsztukiem. Zaprezentowano także musztrę na koniach. Podczas prelekcji uczniowie poznali fakty historyczne i ciekawostki z życia ułanów. Zapoznali się także z genezą powstania i historią Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich”.
Kolejne dni minęły nam na zwiedzaniu okolicy i podziwianiu wspaniałych widoków Puszczy Solskiej, kontaktów z miejscową społecznością oraz odwiedzaniu miejsc związanych z historią tego regionu.
W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim którzy pomogli nam w organizacji tego skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia, a w szczególności pracownikom urzędu miasta w Tarnogrodzie, dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu oraz członkom zaprzyjaźnionego z nami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy. Specjalne podziękowania dedykujemy starszemu ułanowi Marcinowi Magoch za koordynację i opracowanie trasy historycznej naszego rajdu.
Autor posta: Leszek Kasiarz