Rajd konny Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich – wrzesień/październik 2024

W dniach od 28 września do 1 października 2024 roku członkowie naszego stowarzyszenia wraz z gośćmi z zaprzyjaźnionych pułków kawalerii wzięli udział w konnym rajdzie gwiaździstym z bazą wypadową w Różańcu.

Pierwszego dnia kawalerzyści odwiedzili cmentarz w Łukowej gdzie znajdują się groby ułanów z 3. szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich z Pszczyny którzy walczyli tu we wrześniu 1939 roku w składzie 6 Dywizji Piechoty. Tego samego dnia złożyli hołd przed pomnikiem we wsi Szarajówka spacyfikowanej przez Niemców i Ukraińców w dniu 18 maja 1943 roku.

Kolejnego dnia członkowie Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich i Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy bitwy o Tarnogród i wydarzeń wrześniowych w Bramie Korchowskiej. Tego dnia odwiedzili pomnik Katyński i stary cmentarz w Tarnogrodzie gdzie pochowani zostali ułani Pułku 3. którzy polegli tu 16 września 1939 roku.

W dniu 30.09.2024 na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu odbyła się żywa lekcja historii zatytuowana: „Skąd ułani śląscy w Tarnogrodzie” dla uczniów szkół podstawowych z gminy Tarnogród. Oto jak opisały to lokalne media:

„Wszystkich zebranych powitała dyrektor ZSCKR Renata Majewska wraz z Wiceburmistrzem Tarnogrodu Tomaszem Legieciem. W spotkaniach wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Tarnogród. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat powstania kawalerii, a także zobaczyli „na żywo” i mogli dotknąć umundurowanie i uzbrojenie ułana okresu II RP. Poznali zasady twardej służby kawaleryjskiej. Duże wrażenie na uczniach wywarła możliwość obejrzenia munduru kawaleryjskiego, założenia wyposażenia i uzbrojenia bojowego ułana z okresu międzywojennego.

Najwięcej radości sprawiło uczniom, gdy mogli wziąć do ręki szablę, lancę, karabin, ładownice czy szelki kawaleryjskie, ostrogi i bagnet. Wielkie zainteresowanie wzbudziły odrestaurowany rząd kawaleryjski w pełnym stroczeniu, ogłowie z munsztukiem. Zaprezentowano także musztrę na koniach. Podczas prelekcji uczniowie poznali fakty historyczne i ciekawostki z życia ułanów. Zapoznali się także z genezą powstania i historią Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich”.

Kolejne dni minęły nam na zwiedzaniu okolicy i podziwianiu wspaniałych widoków Puszczy Solskiej, kontaktów z miejscową społecznością oraz odwiedzaniu miejsc związanych z historią tego regionu.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim którzy pomogli nam w organizacji tego skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia, a w szczególności pracownikom urzędu miasta w Tarnogrodzie, dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu oraz członkom zaprzyjaźnionego z nami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy. Specjalne podziękowania dedykujemy starszemu ułanowi Marcinowi Magoch za koordynację i opracowanie trasy historycznej naszego rajdu.

Autor posta:  Leszek Kasiarz

 

Tarnowskie Góry – 8 września 2024

Pochód Gwarkowski – 08.09.2024 …

Corocznie w drugą niedzielę września ulicami Tarnowskich Gór przechodzi barwny korowód witany przez tłumy mieszkańców i turystów.
Tradycją stało się już uczestnictwo Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w częśći historycznej Pochodu Gwarków w Tarnowskich Górach. Wydarzenie to jest częścią kilkudniowych imprez organizowanych z okazji Dni Miasta Tarnowskie Góry.
Sam Pochód Gwarkowski przedstawiający korowód postaci związanych z historią i teraźniejszością miasta stanowi już lokalną tradycję kultywowaną w Tarnowskich Górach od 1957 roku. Został on wpisany w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Oczywiście nie mogło zabraknąć i nas jako że Pułk 3. Ułanów stacjonował w Tarnowskich Górach od 1922 do 1939 roku. Nasze Stowarzyszenie reprezentował oddział składający się z dwóch szwadronów oraz trójkonnej taczanki Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej. To dla nas zawsze niepowtarzalne przeżycie gdy możemy konno znaleźć się znowu w murach tarnogórskich koszar gdzie na codzień przed laty pełnili swą służbę żółto-biali ułani …

Autor posta: Leszek Kasiarz

 

85. rocznica bitwy pod Woźnikami

W dniu dzisiejszym – 2 września 2024 roku obchodzimy 85. rocznicę Bitwy pod Woźnikami. Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich uczcił tę okrągłą rocznicę w dniu wczorajszym w czasie uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na Górze Floriańskiej gdzie stawiły się dwie pełne sekcje konne naszych kawalerzystów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Woźnikach zgłoszonej przez nasze stowarzyszenie rondo położone na Górze Floriańskiej nazwane zostało „Rondem im. 3 Pułku Ułanów Śląskich”.Rondo to znajduje się dokładnie w miejscu gdzie w dniu 2 września 1939 roku zajął swoje pozycje obronne 4. szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z władzami miasta Woźniki złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze na grobach naszych ułanów i pod pomnikiem na Górze Floriańskiej.

W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej i Urzędu miejskiego w Woźnikach, Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi im. Józefa Lompy w Woźnikach, Szkoły Podstawowej nr. 8 im. Pułku 3. Ułanów Śląskich w Tarnowskich Górach, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – koło Woźniki, oraz Rodziny Pułkowej i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

W tym roku tego samego dnia odbywały się Woźnickie Dożynki Gminne na które przedstawiciele naszego stowarzyszenia otrzymali oficjalne zaproszenie.

Podziękowania za plony i wspomnienie żołnierzy całej Krakowskiej Brygady Kawalerii walczącej 85 lat temu w obronie Woźnik miało miejsce na polowej mszy świętej przed ołtarzem zbudowanym przed Szkołą Podstawową im. J. Lompy.

Po jej zakończeniu obie sekcje konne Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich przyłączyły się do barwnego korowodu dożynkowego który przemaszerował przez całe miasto.

Kolejnym punktem uroczystości była biesiada dożynkowa zorganizowana na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach.

Autor posta:   Leszek Kasiarz

 

Dobieszowice – Święto Wojska Polskiego 15.08.2024

Tradycyjnie już na zaproszenie Koła Terenowego „Dobieszowice” Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” przedstawiciele Stowarzyszenia

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pojawili się 15 Sierpnia 2024 roku na Obchodach Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy Schronie Bojowym nr.52 w Dobieszowicach. Tym razem nasi kawalerzyści pokazali się w dynamicznym pokazie władania szablą i lancą z konia na torze pozorników oraz wystawiając do oglądnięcia przez licznie zgromadzoną publiczność nasz nowy nabytek – taczankę Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej. Na dodatkowym stanowisku można było obejrzeć poszczególne elementy wyposażenia i uzbrojenia polskiego kawalerzysty z września 1939 roku.

Autor posta:     Leszek Kasiarz

 

Zawody kawaleryjskie „Militari” w Rybniku – 3 sierpień 2024

W sobotę – 3 sierpnia 2024 roku w Rybniku-Stodoły na terenie ośrodka jeździeckiego „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik” odbyły się I. Zawody Kawaleryjskie o Puchar Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowane przez stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Pierwowzorem zawodów kawaleryjskich organizowanych w podobnej formule były Konne Mistrzostwa Wojska Polskiego rozgrywane w II Rzeczypospolitej Polskiej od roku 1923, potocznie nazywane „Militari”.

Te trzydniowe zmagania najlepszych przedstawicieli pułków kawalerii i artylerii konnej rozgrywano w sześciu podstawowych konkurencjach –

ujeżdżenie, bieg terenowy, skoki przez przeszkody, władanie szablą i lancą oraz strzelanie z pistoletu z konia. Jeźdźcy startowali zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Ostatnie zawody „Militari” rozegrano w 1939 roku w Bydgoszczy gdzie ekipa reprezentująca barwy 3 Pułku Ułanów Śląskich zajęła zaszczytne I miejsce.

Podczas tegorocznych zawodów w Rybniku rozegrano dwie konkurencje jeździeckie w ramach I. Kawaleryjskich Mistrzostw Polski we władaniu bronią konno oraz strzelanie w ramach III. Strzeleckich Mistrzostw Polski Kawalerii.

Wszyscy uczestnicy po zaliczeniu obowiązkowego przeglądu umundurowania i prawidłowego troczenia konia udali się na tor pozorników zwalczając je za pomocą broni białej (szabli i lancy).

Ostatnią próbą którą musieli zaliczyć już na strzelnicy sportowej było strzelanie do tarcz z pistoletu samopowtarzalnego Glock 17 i karabinu AK-47.

Pasjonująca rywalizacja pomiędzy poszczególnymi kawalerzystami stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie, a poszczególne konkurencje odbywały się w koleżeńskiej atmosferze zgodnej z duchem walki „fair play”.

Wielkie podziękowania dla sędziego głównego zawodów p.por. kaw. och. Waldemara Pettersa. Podziękowania dla organizatora który udostępnił nam swoje zaplecze jeździeckie i halę – „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik”, „Ochrona Tygrys Wodzisław Śląski” za udostępnienie nam strzelnicy sportowej, wszystkim którzy pomagali nam przy zorganizowaniu tej imprezy – zarówno żołnierzom WOT jak i członkom OS3PUŚ.

Wyniki końcowe rywalizacji i miejsca na podium zawodów w poszczególnych konkurencjach zamieszczamy poniżej.

  • Szabla:

chor. kaw.och. Mariusz Godek

por. kaw. och. Ryszard Hess

kpr. kaw. och. Benedykt Dyrda

  • Lanca:

wachm. kaw. och. Jacek Gala

kpr. kaw. och. Benedykt Dyrda

chor. kaw.och. Mariusz Godek

  • Strzelanie:

kpr. kaw. och. Karol Lar

plut. kaw. och. Zbigniew Lar

rtm. kaw. och. Zbigniew Kamczyk-Godowski

W klasyfikacji ogólnej I. Zawodów Kawaleryjskich o Puchar Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pierwsze miejsca zajęli:

chor. kaw.och. Mariusz Godek

kpr. kaw. och. Karol Lar

wachm. kaw. och. Jacek Gala

Gratulujemy chor. kaw.och. Mariuszowi Godek w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego za zdobycie pucharu Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wszystkim uczestnikom zawodów.

Ku chwale kawalerii !!!

 

 

Autor posta:   Leszek Kasiarz

 

Wycieczka edukacyjna dla przedstawicieli Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach

W dniu 19 lipca 2024 roku została zorganizowana wycieczka edukacyjna dla przedstawicieli Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach w czasie której członkowie stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pokazali przybyłym gościom miejsca związane z pobytem Pułku 3. Ułanów w Tarnowskich Górach.

Odwiedziliśmy koszary wojskowe 5. Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego przy ulicy Opolskiej gdzie w latach 1922-1939 stacjonował Pułk 3. Ułanów. Dzięki uprzejmości dowódcy jednostki pana płk. Juliusza Sawickiego oraz pomocy pana majora Arkadiusza Kustra udało nam się zwiedzić otwartą w grudniu 2017 roku salę tradycji poświęconą historii i pamięci garnizonu miasta Tarnowskie Góry. Obejrzeliśmy także zachowane stare zabudowania koszarowe jak i pomnik i tablice pamiątkowe związane z Pułkiem 3. Ułanów.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny grobów oficerów pułku na cmentarzu parafii św. Józefa Robotnika i ułanów na starym cmentarzu wojennym na terenie Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach gdzie zapalono symboliczne znicze. Na przepięknym tarnogórskim rynku który był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń związanych z historią Pułku 3. Ułanów mieliśmy niepowtarzalną okazję porównać archiwalne zdjęcia z obecną prawie niezmienioną zabudową tego miejsca.

Tam też w starej kamienicy powyżej zabytkowej Restauracji – Winiarni Sedlaczek mieści się Muzeum w Tarnowskich Górach gdzie na zaproszenie dyrektorki muzeum pani Beaty Kiszel mieliśmy przyjemność zapoznać się z historią tego miasta. Po kolejnych komnatach i salach wystawowych oprowadzał nas pan dr Krzysztof Gwóźdź który przybliżył nam między innymi historię zgromadzonych przez muzeum pamiątek związanych z 3 Pułkiem Ułanów Śląskich.

Na zakończenie udaliśmy się do Kościoła Św. Anny gdzie zapalono znicze pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy garnizonu Tarnowskie Góry – 3P.U.Ś. i 11P.P. , odwiedzajac także groby byłych ułanów na pobliskim cmentarzu przy ulicy Gliwickiej 30.

Zdjęcia udostępnił pan Dominik Grabis i archiwum 3P.U.Ś.

Autor posta:  Leszek Kasiarz

Święto Pułkowe O.S.3P.U.Ś. – 2024

W dniu 14 czerwca obchodziliśmy kolejne Święto Pułkowe w 105. rocznicę zajęcia Łohiszyna w 1919 roku przez Pułk 3. Ułanów „Dzieci Warszawy.
W tym roku stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zorganizowało je w dniu 29 czerwca w miejscowości Suszec.
Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną w czasie której przyjęto 4 osoby na staż kandydacki a trzem ułanom nadano prawo do noszenia barw pułkowych. Jednego z naszych kawalerzystów mianowano na wyższy stopień kawalerii ochotniczej. Zostały także wręczone Znaki Szwadronowe oraz Medale Zasługi Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Wszystkim nominowanym, mianowanym i odznaczonym serdecznie gratulujemy !!!

Po odtańczeniu tradycyjnego poloneza rozpoczęła się część biesiadna którą urozmaicił koncert pieśni patriotycznych i kawaleryjskich w wykonaniu członków Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy.
Oczywiście punktualnie o północy wznieśliśmy toast „za zdrowie konia” i nie obyło się bez odśpiewania tradycyjnych żurawiejek.
Wspaniała zabawa trwała do samego rana …

Chcielibyśmy podziękować za przybycie na nasze Święto Pułkowe wszystkim zaproszonym gościom a w szczególności przedstawicielom zaprzyjaźnionych z nami stowarzyszeń kawaleryjskich.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pragnie przypomnieć w dniu Święta Pułkowego wszystkich oficerów, podoficerów i ułanów:
– Pułku 3. Ułanów Księstwa Warszawskiego,
– Pułku 3. Ułanów Królewstwa Polskiego,
– Pułku 3. Ułanów I Korpusu Polskiego na Wschodzie,
– Pułku 3 Ułanów „Dzieci Warszawy”,
– 3 Pułku Ułanów Śląskich i ich kontynuatorów w strukturach armii    podziemnej jak i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

                              Pułk 3 Ułanów niech żyje !!!

Autor posta:       Leszek Kasiarz

 

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach.

20 czerwca 2024 roku przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich na zaproszenie władz miasta Mysłowice i Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga wzięli udział w Obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich odtwarzając uroczystości jakie miały tu miejsce 102 lata wcześniej wystawił oddział składający się z trójkonnej taczanki Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej wraz z obsługą i asystą konną. Oddział przemaszerował z Parku Zamkowego wzdłuż Przemszy na plac Wolności gdzie o godzinie 12.00 złożono kwiaty pod pomnikiem kardynała Hlonda i odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich i rocznicy powitania Wojska Polskiego w Mysłowicach. W tym samym miejscu w dniu 20 czerwca 1922 roku mieszkańcy Mysłowic witali szwadron reprezentacyjny Pułku 3. Ułanów „Dzieci Warszawy” dowodzony przez rtm. Ignacego Kowalczewskiego który wkroczył do miasta w ramach uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przejściu ulicami Mysłowic, odwiedzając po drodze rynek oddział wraz z taczanką przeszedł z powrotem do parku gdzie odbyły się pokazy musztry konnej oraz władania szablą i lancą z konia. Całość dopełniło przedstawienie umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia kawalerii z 1939 roku oraz wykład o historii Pułku 3. Ułanów, jego związków z Górnym Śląskiem oraz działalności stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Zdjęcia zostały nam udostępnione przez panią Agnieszkę Szproch, panią Angelikę Jasikowską i oficjalny profil – Mysłowice.

Autor posta:  Leszek Kasiarz