9-11 listopada 2024 …

Niepodległościowy długi weekend listopada był w tym roku szczególnie pracowity dla członków stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.
W sobotę 9 listopada 2024 roku w Rybniku-Stodoły po 10-letniej przerwie zorganizowano tradycyjny bieg myśliwski św. Huberta w ośrodku jeździeckim „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik” prowadzonym przez naszego dowódcę rtm. Zbigniewa Kamczyk-Godowskiego.
Ośrodek jest też miejscem treningowym dla kawalerzystów naszego szwadronu którzy licznie pojawili się na dorocznym święcie wszystkich miłośników koni.
W wydarzeniu tym wzięło udział łącznie 30 jeźdźców (w tym trzy sekcje kawaleryjskie) i 8 zaprzęgów w których rozgościło się około 80 zaproszonych gości. Wszyscy mieli przyjemność by rozkoszować się przez kilka godzin jesienną panoramą przepięknych lasów leżących nad jeziorem rybnickim a jeźdźcy dodatkowo mogli rozprężyć swoje rumaki pokonując liczne przeszkody terenowe ustawione przez organizatorów na trasie przejazdu. Zwieńczeniem tej eskapady była oczywiście pogoń za lisią kitą przypiętą do kurtki mundurowej kaprala Kawalerii Ochotniczej Karola Lara na koniu czystej krwi arabskiej o imieniu Emedan.
Po długiej i niezwykle zaciętej walce o to trofeum, która rozegrała się na odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej wcześniej leśnej polanie – królem polowania został kpr. Kaw. Och. Radosław Gamza.
Na powracających do ośrodka jeździeckiego kawalerzystów, jeźdźców i gości czekał już gorący posiłek i wieczorne Polaków rozmowy …

W kolejnym dniu – 10 listopada w ramach Tygodnia Patriotycznego zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Kozielskiej i Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle dwie sekcje stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich wzięły udział w defiladzie na rynku miasta oraz prezentacji historii i tradycji pułku pod budynkiem muzeum. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przedstawiliśmy też udział żołnierzy Pułku 3. Ułanów w wydarzeniach które rozegrały się 106 lat temu w Warszawie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Po pokazie możliwości jakie daje kawalerzyście użycie lancy w ataku i obronie z konia licznie zgromadzona publiczność miała możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z ułanami i ich wierzchowcami.

W poniedziałek 11 listopada na wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych pod Stadionem Śląskim w Chorzowie pojawili się nasi kawalerzyści służący w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Świętujący mieli możliwość zobaczyć cały pluton rozpoznania konnego 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna wystawiającego sekcję w ilości 13 koni w pełnym wyposażeniu.

 

Ku chwale Ojczyzny !!!
Ku chwale kawalerii !!!

Autor posta: Leszek Kasiarz

1 listopada 2024 – Wszystkich Świętych

Tradycyjnie już w  Dniu Zadusznym i Wszystkich Świętych przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobach kawalerzystów Pułku 3. Ułanów oraz miejscach upamiętniających tych którzy oddali swe życie za naszą Ojczyznę.

W tym roku odwiedziliśmy mogiły w Katowicach, Jastrzębiu Zdroju, Wodzisławiu, Bielsku Białej, Stanowicach oraz okolicy Żor i Palowic.

W naszym imieniu uporządkowano i przyozdobiono też groby w Tarnogrodzie, Księżpolu i Kaliszu za co składamy podziękowanie kolegom z zaprzyjaźnionych z nami stowarzyszeniom.

Autor posta: Leszek Kasiarz

XXVI. Hubertus kawaleryjski w Świerklańcu – 19 października 2024

W dniu 19 października 2024 odbył się kolejny już XXVI. kawaleryjski bieg myśliwski św. Huberta w Świerklańcu. Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich nieprzypadkowo właśnie w tym historycznym i urokliwym miejscu spotyka się już od kilku lat na dorocznym święcie wszystkich miłośników koni, myśliwych, leśników, strzelców, sportowców i kuśnierzy. To właśnie tutaj, pułk zatrzymał się z 28 na 29 września 1939 roku maszerując ze swoich macierzystych koszar w Tarnowskich Górach by zająć pozycje obronne na linii Kalety – Koszęcin – Cieszowa.
W przepięknej jesiennej scenerii świerklanieckiego parku 3 sekcje Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z jeźdźcami z zaprzyjaźnionych pułków kawalerii i przedstawicielami Śląskiej Policji Konnej wzięli udział w tradycyjnej pogoni za lisią kitą przypiętą do kurtki mundurowej kaprala Kawalerii Ochotniczej Karola Lara na koniu czystej krwi arabskiej o imieniu Emedan. Po długiej i wyczerpującej gonitwie królem polowania został kpr. Kaw. Och. Łukasz Dyrda na koniu Iskrze.
Szwadron przedstawił następnie licznie zgromadzonej publiczności dynamiczny pokaz władania szablą i lancą z konia oraz musztry konnej. Amazonki z Towarzystwa Miłośniczek Jazdy Konnej w Damskim Siodle przy Ochotniczym Szwadronie 3 Pułku Ułanów Śląskich zaprezentowały konno piękne damskie stroje jeździeckie z przełomu XIX i XX wieku.
Całą imprezę okraszały koncerty orkiestry, pokazy mody jeździeckiej i historycznej, występy tancerzy oraz pokazy psów myśliwskich i ptaków łownych. Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Bytomiu zorganizował pokazy chartów. W Pałacu Kawalera wysłuchaliśmy słynnych arii operetkowych oraz koncertu piosenek kawaleryjskich w wykonaniu solistów: pana Wojciecha Poprawa – tenor, pani Izabeli Migocz – sopran przy akompaniamencie pianistki pani Katarzyny Rzeszutek ….
Ostatnim akcentem tegorocznego święta była uroczysta biesiada w Pałacu Kawalera gdzie można było posmakować wyśmienitych swojskich wyrobów z dziczyzny i regionalnych potraw oraz serów.

Chcieliśmy wyrazić podziękowania dla wszystkich uczestników, organizatorów, sponsorów i oraz partnerów którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego XXVI. święta św. Huberta w Świerklańcu.

Organizatorami wydarzenia był Ośrodek Jeździecki Gonitwa z Tarnowskich Gór, Urząd Gminy Świerklaniec i Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Ogromne podziękowania dla państwa Korneli i Zbigniewa Regulskich którzy jak co roku zorganizowali i dopięli na przysłowiowy ostatni guzik każdy najmniejszy szczegół tej olbrzymiej imprezy zapewniając wszystkim uczestnikom wspaniałe i niezapomniane przeżycia a nawet doskonałą pogodę.

Za piękne zdjęcia dziękujemy naszemu szwadronowemu fotografowi st. uł. Kaw. Och. Adamowi Mankiewiczowi.

Autor posta: Leszek Kasiarz

Rajd konny Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich – wrzesień/październik 2024

W dniach od 28 września do 1 października 2024 roku członkowie naszego stowarzyszenia wraz z gośćmi z zaprzyjaźnionych pułków kawalerii wzięli udział w konnym rajdzie gwiaździstym z bazą wypadową w Różańcu.

Pierwszego dnia kawalerzyści odwiedzili cmentarz w Łukowej gdzie znajdują się groby ułanów z 3. szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich z Pszczyny którzy walczyli tu we wrześniu 1939 roku w składzie 6 Dywizji Piechoty. Tego samego dnia złożyli hołd przed pomnikiem we wsi Szarajówka spacyfikowanej przez Niemców i Ukraińców w dniu 18 maja 1943 roku.

Kolejnego dnia członkowie Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich i Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy bitwy o Tarnogród i wydarzeń wrześniowych w Bramie Korchowskiej. Tego dnia odwiedzili pomnik Katyński i stary cmentarz w Tarnogrodzie gdzie pochowani zostali ułani Pułku 3. którzy polegli tu 16 września 1939 roku.

W dniu 30.09.2024 na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu odbyła się żywa lekcja historii zatytuowana: „Skąd ułani śląscy w Tarnogrodzie” dla uczniów szkół podstawowych z gminy Tarnogród. Oto jak opisały to lokalne media:

„Wszystkich zebranych powitała dyrektor ZSCKR Renata Majewska wraz z Wiceburmistrzem Tarnogrodu Tomaszem Legieciem. W spotkaniach wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Tarnogród. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat powstania kawalerii, a także zobaczyli „na żywo” i mogli dotknąć umundurowanie i uzbrojenie ułana okresu II RP. Poznali zasady twardej służby kawaleryjskiej. Duże wrażenie na uczniach wywarła możliwość obejrzenia munduru kawaleryjskiego, założenia wyposażenia i uzbrojenia bojowego ułana z okresu międzywojennego.

Najwięcej radości sprawiło uczniom, gdy mogli wziąć do ręki szablę, lancę, karabin, ładownice czy szelki kawaleryjskie, ostrogi i bagnet. Wielkie zainteresowanie wzbudziły odrestaurowany rząd kawaleryjski w pełnym stroczeniu, ogłowie z munsztukiem. Zaprezentowano także musztrę na koniach. Podczas prelekcji uczniowie poznali fakty historyczne i ciekawostki z życia ułanów. Zapoznali się także z genezą powstania i historią Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich”.

Kolejne dni minęły nam na zwiedzaniu okolicy i podziwianiu wspaniałych widoków Puszczy Solskiej, kontaktów z miejscową społecznością oraz odwiedzaniu miejsc związanych z historią tego regionu.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim którzy pomogli nam w organizacji tego skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia, a w szczególności pracownikom urzędu miasta w Tarnogrodzie, dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu oraz członkom zaprzyjaźnionego z nami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy. Specjalne podziękowania dedykujemy starszemu ułanowi Marcinowi Magoch za koordynację i opracowanie trasy historycznej naszego rajdu.

Autor posta:  Leszek Kasiarz

 

Tarnowskie Góry – 8 września 2024

Pochód Gwarkowski – 08.09.2024 …

Corocznie w drugą niedzielę września ulicami Tarnowskich Gór przechodzi barwny korowód witany przez tłumy mieszkańców i turystów.
Tradycją stało się już uczestnictwo Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w częśći historycznej Pochodu Gwarków w Tarnowskich Górach. Wydarzenie to jest częścią kilkudniowych imprez organizowanych z okazji Dni Miasta Tarnowskie Góry.
Sam Pochód Gwarkowski przedstawiający korowód postaci związanych z historią i teraźniejszością miasta stanowi już lokalną tradycję kultywowaną w Tarnowskich Górach od 1957 roku. Został on wpisany w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Oczywiście nie mogło zabraknąć i nas jako że Pułk 3. Ułanów stacjonował w Tarnowskich Górach od 1922 do 1939 roku. Nasze Stowarzyszenie reprezentował oddział składający się z dwóch szwadronów oraz trójkonnej taczanki Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej. To dla nas zawsze niepowtarzalne przeżycie gdy możemy konno znaleźć się znowu w murach tarnogórskich koszar gdzie na codzień przed laty pełnili swą służbę żółto-biali ułani …

Autor posta: Leszek Kasiarz

 

85. rocznica bitwy pod Woźnikami

W dniu dzisiejszym – 2 września 2024 roku obchodzimy 85. rocznicę Bitwy pod Woźnikami. Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich uczcił tę okrągłą rocznicę w dniu wczorajszym w czasie uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na Górze Floriańskiej gdzie stawiły się dwie pełne sekcje konne naszych kawalerzystów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Woźnikach zgłoszonej przez nasze stowarzyszenie rondo położone na Górze Floriańskiej nazwane zostało „Rondem im. 3 Pułku Ułanów Śląskich”.Rondo to znajduje się dokładnie w miejscu gdzie w dniu 2 września 1939 roku zajął swoje pozycje obronne 4. szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z władzami miasta Woźniki złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze na grobach naszych ułanów i pod pomnikiem na Górze Floriańskiej.

W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele Rady Miejskiej i Urzędu miejskiego w Woźnikach, Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi im. Józefa Lompy w Woźnikach, Szkoły Podstawowej nr. 8 im. Pułku 3. Ułanów Śląskich w Tarnowskich Górach, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – koło Woźniki, oraz Rodziny Pułkowej i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

W tym roku tego samego dnia odbywały się Woźnickie Dożynki Gminne na które przedstawiciele naszego stowarzyszenia otrzymali oficjalne zaproszenie.

Podziękowania za plony i wspomnienie żołnierzy całej Krakowskiej Brygady Kawalerii walczącej 85 lat temu w obronie Woźnik miało miejsce na polowej mszy świętej przed ołtarzem zbudowanym przed Szkołą Podstawową im. J. Lompy.

Po jej zakończeniu obie sekcje konne Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich przyłączyły się do barwnego korowodu dożynkowego który przemaszerował przez całe miasto.

Kolejnym punktem uroczystości była biesiada dożynkowa zorganizowana na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach.

Autor posta:   Leszek Kasiarz

 

Dobieszowice – Święto Wojska Polskiego 15.08.2024

Tradycyjnie już na zaproszenie Koła Terenowego „Dobieszowice” Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” przedstawiciele Stowarzyszenia

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pojawili się 15 Sierpnia 2024 roku na Obchodach Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy Schronie Bojowym nr.52 w Dobieszowicach. Tym razem nasi kawalerzyści pokazali się w dynamicznym pokazie władania szablą i lancą z konia na torze pozorników oraz wystawiając do oglądnięcia przez licznie zgromadzoną publiczność nasz nowy nabytek – taczankę Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej. Na dodatkowym stanowisku można było obejrzeć poszczególne elementy wyposażenia i uzbrojenia polskiego kawalerzysty z września 1939 roku.

Autor posta:     Leszek Kasiarz

 

Zawody kawaleryjskie „Militari” w Rybniku – 3 sierpień 2024

W sobotę – 3 sierpnia 2024 roku w Rybniku-Stodoły na terenie ośrodka jeździeckiego „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik” odbyły się I. Zawody Kawaleryjskie o Puchar Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowane przez stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Pierwowzorem zawodów kawaleryjskich organizowanych w podobnej formule były Konne Mistrzostwa Wojska Polskiego rozgrywane w II Rzeczypospolitej Polskiej od roku 1923, potocznie nazywane „Militari”.

Te trzydniowe zmagania najlepszych przedstawicieli pułków kawalerii i artylerii konnej rozgrywano w sześciu podstawowych konkurencjach –

ujeżdżenie, bieg terenowy, skoki przez przeszkody, władanie szablą i lancą oraz strzelanie z pistoletu z konia. Jeźdźcy startowali zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Ostatnie zawody „Militari” rozegrano w 1939 roku w Bydgoszczy gdzie ekipa reprezentująca barwy 3 Pułku Ułanów Śląskich zajęła zaszczytne I miejsce.

Podczas tegorocznych zawodów w Rybniku rozegrano dwie konkurencje jeździeckie w ramach I. Kawaleryjskich Mistrzostw Polski we władaniu bronią konno oraz strzelanie w ramach III. Strzeleckich Mistrzostw Polski Kawalerii.

Wszyscy uczestnicy po zaliczeniu obowiązkowego przeglądu umundurowania i prawidłowego troczenia konia udali się na tor pozorników zwalczając je za pomocą broni białej (szabli i lancy).

Ostatnią próbą którą musieli zaliczyć już na strzelnicy sportowej było strzelanie do tarcz z pistoletu samopowtarzalnego Glock 17 i karabinu AK-47.

Pasjonująca rywalizacja pomiędzy poszczególnymi kawalerzystami stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie, a poszczególne konkurencje odbywały się w koleżeńskiej atmosferze zgodnej z duchem walki „fair play”.

Wielkie podziękowania dla sędziego głównego zawodów p.por. kaw. och. Waldemara Pettersa. Podziękowania dla organizatora który udostępnił nam swoje zaplecze jeździeckie i halę – „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik”, „Ochrona Tygrys Wodzisław Śląski” za udostępnienie nam strzelnicy sportowej, wszystkim którzy pomagali nam przy zorganizowaniu tej imprezy – zarówno żołnierzom WOT jak i członkom OS3PUŚ.

Wyniki końcowe rywalizacji i miejsca na podium zawodów w poszczególnych konkurencjach zamieszczamy poniżej.

  • Szabla:

chor. kaw.och. Mariusz Godek

por. kaw. och. Ryszard Hess

kpr. kaw. och. Benedykt Dyrda

  • Lanca:

wachm. kaw. och. Jacek Gala

kpr. kaw. och. Benedykt Dyrda

chor. kaw.och. Mariusz Godek

  • Strzelanie:

kpr. kaw. och. Karol Lar

plut. kaw. och. Zbigniew Lar

rtm. kaw. och. Zbigniew Kamczyk-Godowski

W klasyfikacji ogólnej I. Zawodów Kawaleryjskich o Puchar Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pierwsze miejsca zajęli:

chor. kaw.och. Mariusz Godek

kpr. kaw. och. Karol Lar

wachm. kaw. och. Jacek Gala

Gratulujemy chor. kaw.och. Mariuszowi Godek w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego za zdobycie pucharu Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wszystkim uczestnikom zawodów.

Ku chwale kawalerii !!!

 

 

Autor posta:   Leszek Kasiarz

 

Wycieczka edukacyjna dla przedstawicieli Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach

W dniu 19 lipca 2024 roku została zorganizowana wycieczka edukacyjna dla przedstawicieli Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach w czasie której członkowie stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pokazali przybyłym gościom miejsca związane z pobytem Pułku 3. Ułanów w Tarnowskich Górach.

Odwiedziliśmy koszary wojskowe 5. Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego przy ulicy Opolskiej gdzie w latach 1922-1939 stacjonował Pułk 3. Ułanów. Dzięki uprzejmości dowódcy jednostki pana płk. Juliusza Sawickiego oraz pomocy pana majora Arkadiusza Kustra udało nam się zwiedzić otwartą w grudniu 2017 roku salę tradycji poświęconą historii i pamięci garnizonu miasta Tarnowskie Góry. Obejrzeliśmy także zachowane stare zabudowania koszarowe jak i pomnik i tablice pamiątkowe związane z Pułkiem 3. Ułanów.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny grobów oficerów pułku na cmentarzu parafii św. Józefa Robotnika i ułanów na starym cmentarzu wojennym na terenie Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach gdzie zapalono symboliczne znicze. Na przepięknym tarnogórskim rynku który był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń związanych z historią Pułku 3. Ułanów mieliśmy niepowtarzalną okazję porównać archiwalne zdjęcia z obecną prawie niezmienioną zabudową tego miejsca.

Tam też w starej kamienicy powyżej zabytkowej Restauracji – Winiarni Sedlaczek mieści się Muzeum w Tarnowskich Górach gdzie na zaproszenie dyrektorki muzeum pani Beaty Kiszel mieliśmy przyjemność zapoznać się z historią tego miasta. Po kolejnych komnatach i salach wystawowych oprowadzał nas pan dr Krzysztof Gwóźdź który przybliżył nam między innymi historię zgromadzonych przez muzeum pamiątek związanych z 3 Pułkiem Ułanów Śląskich.

Na zakończenie udaliśmy się do Kościoła Św. Anny gdzie zapalono znicze pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy garnizonu Tarnowskie Góry – 3P.U.Ś. i 11P.P. , odwiedzajac także groby byłych ułanów na pobliskim cmentarzu przy ulicy Gliwickiej 30.

Zdjęcia udostępnił pan Dominik Grabis i archiwum 3P.U.Ś.

Autor posta:  Leszek Kasiarz