22.04.2023 – z wizytą w Wilnie

22 kwietnia delegacja Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich, na zaproszenie Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich miała zaszczyt wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 104 rocznicę wyzwolenia Wilna. Na służbę przy grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego pochowanej wraz z jego sercem na wileńskim cmentarzu, na Rossie stawiły się również delegacje Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich, 11 Pułku Ułanów wraz z wileńskim harcerstwem i kontynuatorami tradycji oddziałów Armii Krajowej.

Obecna na cmentarnym wzgórzu Konsul RP na Litwie Irmina Szmalec w ciepłych słowach zwróciła się do organizatorów i uczestników, podkreślając niebagatelną wartość pielęgnowania tradycji dokonań polskiego oręża w momencie odtwarzania państwa polskiego po pierwszowojennej zawierusze i upadku cesarstw zaborczych. Złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy w asyście warty honorowej wystawionej przez kawalerzystów ochotników z całej Polski, oraz przy dźwiękach trąbki, szczególnie wzruszających w momencie odgrywania sygnału „Śpij kolego” nadało uroczystości podniosłego charakteru. Trębaczem był szwoleżer „od marszałka”, w siwej ułance z amarantowymi wyłogami. Następnie pododdziały przemieściły się na cmentarz na Antokolu, by odwiedzić mogiły setek bezimiennych Polaków poległych za ojczyznę w Pierwszej Wojnie Światowej oraz świeżo odkrytą i wyczyszczoną kwaterę poległych w roku 1919 ułanów z Pułku 4-go.

Po blinowo-kartaczowym obiedzie, którego podsumowaniem była degustacja wileńskiego trzydziewiątkowego likieru, pomysłodawca i organizator, rtm. ko. Filip Kamizela podziękował uczestnikom za przybycie, udział w uroczystościach oraz zaangażowanie i wręczył pododdziałom pamiątkowe medale i odznaki.

Zwiedzanie starego miasta, którego punktem kulminacyjnym było, rzecz jasna, odwiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej stanowiło ostatni punkt programu przed udaniem się ułanów i szwoleżerów do kościoła pod wezwaniem św. Filipa Archanioła na uroczystą mszę. Podniosłość mundurowej liturgii i płomienne kazanie, przy obecności wileńskich Polaków zapewne na zawsze wryje się w pamięć uczestników.

Finalny akcent wizyty na Litwie i obchodów rocznicowych miał miejsce na cmentarzu parafialnym w Berżnikach, w niedzielę 23 kwietnia, gdzie o godzinie 10:00 nad grobami leżących obok siebie Polaków i Litwinów kawaleryjskie delegacje ponownie wystawiły warty, złożyły kwiaty i oddały hołd poległym w walkach operacji niemeńskiej. Pamiątkowe fotografie, wymiana kontaktów i braterskie pożegnania z deklaracjami rozwijania tak doskonale układającej się współpracy międzypułkowej zakończyły uroczystości rocznicowe.

Powrót do miejsc zakwaterowań obfitował w  niekończące się dyskusje o wrażeniach, przeżyciach i wspomnieniach. Podsumowując trzydniową służbę „z niebieskimi czwartakami” ułani OS3PUS stwierdzają, że w kolejnym roku chętnie podejmą rękawicę trudu 1600 km podróży by ponownie oddać hołd przelanej polskiej krwi na Wileńszczyźnie.

Autor posta:   Adam Mankiewicz