W niedzielę 4 czerwca 2023 roku trzy sekcje Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wzięły udział w inscenizacji historycznej „Bitwa o Sosnowiec” zorganizowanej przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu na Górce Środulskiej.
Oddział nasz przedstawiający kawalerię z okresu Powstania Styczniowego wystąpił w strojach reprezentujących wszystkie stany, które wzięły udział w tym zrywie niepodległościowym, czyli żołnierzy zawodowych, szlachtę, mieszczaństwo i włościan.
W pierwszej scenie rekonstrukcyjnej pokazano szturm na rosyjską komorę celną w Sosnowcu w dniu 5 lutego 1863 roku przeprowadzony przez powstańców pod wodzą Apolinarego Kurowskiego. W ostatniej fazie bitwy szturm polskich kosynierów i strzelców wyparł Rosjan z komory celnej którzy uciekając w kierunku granicy pruskiej wpadli wprost na polską kawalerię.
W kolejnej scenie odtworzono przegraną przez powstańców bitwę o Miechów z dnia 17 lutego 1863 roku rozpoczętą atakiem Żuawów Śmierci na cmentarz pod wodzą Françoisa Rochebrun. Następnie walka przeniosła się do centrum miasta gdzie celny ogień Rosjan doprowadził do odwrotu sił powstańczych. Chaos pogłębił pomyłkowy atak jazdy powstańczej, która wbrew rozkazowi zaszarżowała i wdarła się do centrum Miechowa.
W obu tych scenach przedstawiliśmy w dynamicznym pokazie szarże polskiej kawalerii na siły rosyjskie.
Projekt ten przygotowała pani Anna Makarska, historyk i kustosz w Dziale Historii i Kultury Miasta Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
W imieniu stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich chcieliśmy podziękować za zaproszenie panu prof. dr hab. Dariuszowi Nawrotowi, Dyrektorowi Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego (działającego w strukturach Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu) który pięknie na żywo komentował całe to wydarzenie.
Dziękujemy także Zespołowi Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Operze Śląskiej w Bytomiu za umożliwienie nam wypożyczenia strojów z epoki dzięki czemu nasza kawaleria tak barwnie się tam zaprezentowała.
Autor posta: Leszek Kasiarz