Rajd wiosenny Pszczyna – Osowiec (9/10.04.2022)

W dniach 9-10 kwietnia 2022 Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zorganizował pierwszy w tym roku rajd konny z Pszczyny do Osowca. Naszą bazą wypadową została Stajnia Schott gdzie większa część uczestników znalazła zakwaterowanie dla siebie i swoich rumaków.

W sobotę z rana 9 kwietnia po pokazie musztry konnej przeprowadzonej przez sekcję naszego szwadronu dla zgromadzonej licznie grupy dzieci 30 kawalerzystów wraz z towarzyszącą nam bryczką i wozem z sekcją rkm wyruszyliśmy na trasę naszego wiosennego rajdu.

Po drodze obejrzeliśmy dobrze zachowany schron bojowy Obszaru Warownego Śląsk w pobliżu miejscowości Stara Wieś. Kolejnym punktem który zwiedziliśmy były pozostałości silosów bazy rakietowej byłej jednostki wojskowej numer 2389 w Czarkowie.

Przemierzając przepiękne pszczyńskie lasy po kilku godzinach traktem książęcym dotarliśmy do zameczku myśliwskiego w Promnicach na dłuższy popas. Ten wspaniały obiekt poddany w ostatnim czasie kompleksowej renowacji zrobił na wszystkich niezapomniane wrażenie.

W godzinach wieczornych w komplecie i wyśmienitych humorach dotarliśmy na zasłużony wypoczynek do położonej w lesie kwatery myśliwskiej Osowiec gdzie oczywiście dokładnie o godzinie 24.00 w podziękowaniu naszym dzielnym rumakom wznieśliśmy wspólnie tradycyjny toast „za zdrowie konia” …

Następnego dnia w Niedzielę Palmową przemaszerowaliśmy z powrotem do niezwykle gościnnej stajni Schott w Pszczynie.

Chcielibyśmy bardzo podziękować właścicielom stajni za tak miłe przyjęcie i umożliwienie nam przyjazdu i zakwaterowania już od godzin popołudniowych w piątek.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za wspaniałą kawaleryjską postawę a w szczególności naszym gościom z zaprzyjaźnionych pułków w tym:

1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 1 Pułku Ułanów

Krechowieckich, 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, 9 Pułku Ułanów Małopolskich i 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego.

Dziękujemy także za opiekę i stałą pomoc żołnierzom ze 133 batalionu piechoty lekkiej WOT oraz wspomagającej nas sekcji rkm.

Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć naszym kolegom Kubie i Michałowi za zorganizowanie tego przedsięwzięcia.

Ku Chwale Kawalerii !!!