Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Pułku 3. Ułanów na bramie koszar w Tarnowskich Górach

W dniu 26 czerwca 2022r. na bramie koszar 5. Tarnogórskiego Pułku Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Pułku 3. Ułanów na bramie koszar w             Tarnowskich Górach Chemicznego im. gen. broni L. Berbeckiego w Tarnowskich Górach z inicjatywy Ochotniczego Szwadronu 3-go Pułku Ułanów Śląskich  odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej 100 rocznicy przybycia tu Pułku 3. Ułanów „Dzieci Warszawy”.

Po powrocie z wojny w połowie 1921 roku pułk tułał się stacjonując kolejno w Brzeźnicy, Oświęcimiu i Dąbiu pod Krakowem. W zimie tego roku otrzymał rozkaz sformowania szwadronu reprezentacyjnego.

Dowódcą szwadronu składającego się z reprezentujących cały pułk czterech plutonów liniowych, plutonu trębaczy i plutonu CKM został rotmistrz Ignacy Kowalczewski

W dniu 20 czerwca 1922 roku na czele wojska polskiego prowadzony przez gen. Stanisława Szeptyckiego  symbolicznie przekroczył most na Brynicy. Szwadron brał udział w tym dniu w uroczystościach powitalnych w Katowicach i Mysłowicach.

26 czerwca odbyły się uroczystości w Tarnowskich Górach  gdzie szwadron zajął dawne poniemieckie koszary 11 Pułku Strzelców Konnych wybudowane w 1913 roku.

Pułk stacjonował w tych koszarach w latach 1922-1939.

28 września 1939 roku dowódca 3 Pułku Ułanów Śląskich płk. Czesław Chmielewski na czele swojego pułku po raz ostatni opuścił mury tych koszar udając się na wyznaczone pozycje osłonowe pod Kaletami, Koszęcinem i Cieszowej.

Chcąc przypomnieć iż Pułk 3. Ułanów stacjonował w tych budynkach od 1922 roku Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Śląskiego wystąpiło z incjatywą odsłonięcia w tym widocznym dla wszystkich miejscu tablicy upamiętniającej te wydarzenia.

Chcemy podziękować fundatorowi tablicy Instytutowi Pamięci Narodowej a w szczególności przedstawicielowi IPN w Katowicach, panu Dominikowi Abłamowicz za okazaną nam pomoc.

Wielkie podziękowanie za przybycie i pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Barbarze Dziuk.

Dziękujemy także za sprawne poprowadzenie i zabezpieczenie samej uroczystości jak i udostępnienie terenu koszar dowódcy 5 Pułku Chemicznego  im. gen. broni Leona Berbeckiego panu płk. Bogusławowi Markowi.

Autor posta:   Leszek Kasiarz

dav

dav

dav
dav
dav