Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach.

20 czerwca 2024 roku przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich na zaproszenie władz miasta Mysłowice i Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga wzięli udział w Obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Mysłowicach.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich odtwarzając uroczystości jakie miały tu miejsce 102 lata wcześniej wystawił oddział składający się z trójkonnej taczanki Wz.36 z ckm Wz.30 na podstawie kawaleryjskiej wraz z obsługą i asystą konną. Oddział przemaszerował z Parku Zamkowego wzdłuż Przemszy na plac Wolności gdzie o godzinie 12.00 złożono kwiaty pod pomnikiem kardynała Hlonda i odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich i rocznicy powitania Wojska Polskiego w Mysłowicach. W tym samym miejscu w dniu 20 czerwca 1922 roku mieszkańcy Mysłowic witali szwadron reprezentacyjny Pułku 3. Ułanów „Dzieci Warszawy” dowodzony przez rtm. Ignacego Kowalczewskiego który wkroczył do miasta w ramach uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przejściu ulicami Mysłowic, odwiedzając po drodze rynek oddział wraz z taczanką przeszedł z powrotem do parku gdzie odbyły się pokazy musztry konnej oraz władania szablą i lancą z konia. Całość dopełniło przedstawienie umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia kawalerii z 1939 roku oraz wykład o historii Pułku 3. Ułanów, jego związków z Górnym Śląskiem oraz działalności stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Zdjęcia zostały nam udostępnione przez panią Agnieszkę Szproch, panią Angelikę Jasikowską i oficjalny profil – Mysłowice.

Autor posta:  Leszek Kasiarz