Nowy nabytek w zbiorach O.S.3P.U.Ś.

Niedawno udało nam się przypadkowo nabyć silnie uszkodzony dokument zaświadczający o odwiedzeniu przez Norberta Sponera Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie będącej dla chrześcijan najważniejszym miejscem pielgrzymkowym. Jak się później okazało właścicielem tego niezwykle dekoracyjnego dyplomu nadanego w dniu 10 października 1945 roku był żołnierz 3 Pułku Ułanów Śląskich Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie ułan Norbert Sponer.
Krótka notatka na jego temat pochodząca z książki pana Marka Wrońskiego – „Ostatni ułani śląscy Monografia Pułku 3. Ułanów Śląskich 1944-1947 tom 1” została zamieszczona pod tekstem.
Od stycznia 1945 do października 1945 roku pułk dowodzony przez ppłk. kawalerii Eugeniusza Święcickiego stacjonował w Egipcie w szkoleniowych obozach wojskowych w Quassasin i El Amirija w pobliżu Aleksandrii.
W czasie wolnym od zajęć zorganizowano w tym okresie kilka wycieczek dla szkolących się tam żołnierzy do Ziemi Świętej a jej uczestnicy przywozili ze sobą zaświadczenia i Krzyże Jerozolimskie tzw. Medale Pielgrzyma nadawane w imieniu papieża przez przełożonego prowincji franciszkańskiej w Ziemi Świętej.
Dokument jest pamiątką po ostatniej takiej wycieczce zorganizowanej przed powrotem pułku wraz z całą 14 Wielkopolską Brygadą Pancerną na kontynent.
Dokument pierwotnie znajdował się w bardo kiepskim stanie – zagrzybiony, w kilku kawałkach i z ubytkami.
Jego naprawy podjęła się nieodpłatnie pani mgr. Aleksandra Szymiczek która profesjonalnie zajmuje się konserwacją papieru:
oczyszczenie z kurzu, kąpiel w preparatach wzmacniających strukturę papieru, ułożenie i dopasowanie fragmentów dokumentu, podklejenia, dublaż całości na bibułkę japońską, prasowanie i wyrównanie krawędzi.
https://www.kopiemuzealne.pl/

W imieniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich chcieliśmy podziękować pani Aleksandrze za uratowanie tak cennego dla nas dokumentu.

Autor posta: Leszek Kasiarz