Manewry letnie Pułku 3. Ułanów

Jako iż właśnie nieoficjalnie rozpoczął się „sezon ogórkowy” chciałbym przypomnieć że w miesiącach letnich, najczęściej pod koniec lipca kawalerzyści Pułku 3. Ułanów opuszczali swe macierzyste koszary w Tarnowskich Górach udając się na ćwiczenia polowe kończące się manewrami całej brygady.

Niedawno udało się nam pozyskać kilka kart z kolekcji rotmistrza Romana Medwicza dotyczących tego tematu.

Rtm. Roman Medwicz ur. w 1914 roku po ukończeniu SPRK w Grudziądzu służył najpierw w 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego a następnie 5 Pułku Strzelców Konnych. Działał także w strukturach armii podziemnej ZWZ-AK. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari V klasy oraz  Krzyżem Walecznych.

Po wojnie ten wybitny kolekcjoner i dokumentalista historii kawalerii polskiej stworzył jedną z największych kolekcji zdjęć tworząc materiały do „Kartoteki kawalerii w fotografii”. Karty te zawierają szczegółowe opisy a same zdjęcia będące reprodukcjami fotograficznymi oryginałów zostały wykonane najczęściej w latach 70.-80. XX w. (z wykorzystaniem oryginalnych klisz lub zdjęć z epoki). Po jego śmierci w 2002 roku kolekcja ta została niestety rozproszona i obecnie od czasu do czasu poszczególne karty pojawiają się w obiegu kolekcjonerskim.

Oprócz siedmiu kart przedstawiających pobyt Pułku 3. Ułanów na manewrach letnich w latach 30-tych XX wieku przedstawiam także oryginalny ekslibrys rtm. Romana Medwicza z mojej kolekcji. Dodatkowo zamieszam także kilka zdjęć z ówczesnej prasy dotyczących tego tematu.

Autor posta:    Leszek Kasiarz