Aktualności – O.S.3P.U.Ś.

Przełom sierpnia i września to tradycyjnie już gorący okres w działalności kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.

W dniu 20 sierpnia 2022 roku w byłych koszarach Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu odbyła się promocja III rocznika Szkoły Podchorążych CWKO. Gratulujemy nominacji ppor. Waldemarowi Pettersowi reprezentującemu barwy Pułku 3. Ułanów.

Szwadron nasz zorganizował 25 sierpnia dwudniowy rajd konny na trasie Biszcza-Króle Stare-Biszcza przechodząc brodem rzekę Tanew w miejscu wrześniowych walk pułku o miasto Tarnogród. Nad zalewem Biszcza-Żary w trakcie spotkania z przedstawicielami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy przekazaliśmy im pamiątkową książkę i list gratulacyjny z okazji 50-lecia istnienia ich organizacji kultywującej tradycję bratniego pułku ułanów.

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku, w 102. rocznicę bitwy pod Komarowem nastąpiło uroczyste odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej gdzie oczywiście nie mogło i nas zabraknąć. Przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w umundurowaniu i oporządzeniu z epoki włączyli się do rekonstrukcji dwóch szarż jakie na tych polach odbyły się w 1920 roku.

Kilka dni później, w dniach 1 i 2 września w kolejną rocznicę bitew z 1939 roku w Jastrzębiu i Woźnikach członkowie szwadronu złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami i na grobach poległych tam żołnierzy Pułku 3. Ułanów.

Tradycją stał się już udział naszych kawalerzystów w corocznym pochodzie organizowanym w ramach tarnogórskich „Gwarków”.
11 września ulicami miasta w którym w latach 1922-1939 stacjonował 3 Pułk Ułanów przemaszerował barwny korowód postaci historycznych a wśród nich ułani Ochotniczego Szwadronu 3PUŚ.

W dniach 10-11 września przedstawiciele naszego stowarzyszenia wzięli też udział w rajdzie konnym na pograniczu Polsko-Czeskim oraz obchodach święta zaprzyjaźnionego z nami 9 Pułku Ułanów Małopolskich w pałacu w Wysokiej.

W niedzielę 25 września 2022 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Anny w Tarnowskich Górach zostanie odprawiona uroczysta msza święta upamiętniająca oddanie i waleczność żołnierzy 3. Pułku Ułanów Śląskich oraz 11. Pułku Piechoty na którą serdecznie wszystkich zapraszamy. Tradycyjnie już pod tablicami pamiątkowymi wmurowanymi w ścianę kościoła zostaną złożone wiązanki kwiatów i znicze.

Autor posta: Leszek Kasiarz