Niepodległościowy długi weekend listopada był w tym roku szczególnie pracowity dla członków stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich.
W sobotę 9 listopada 2024 roku w Rybniku-Stodoły po 10-letniej przerwie zorganizowano tradycyjny bieg myśliwski św. Huberta w ośrodku jeździeckim „Sportowy Klub Jeździecki Szwadron Rybnik” prowadzonym przez naszego dowódcę rtm. Zbigniewa Kamczyk-Godowskiego.
Ośrodek jest też miejscem treningowym dla kawalerzystów naszego szwadronu którzy licznie pojawili się na dorocznym święcie wszystkich miłośników koni.
W wydarzeniu tym wzięło udział łącznie 30 jeźdźców (w tym trzy sekcje kawaleryjskie) i 8 zaprzęgów w których rozgościło się około 80 zaproszonych gości. Wszyscy mieli przyjemność by rozkoszować się przez kilka godzin jesienną panoramą przepięknych lasów leżących nad jeziorem rybnickim a jeźdźcy dodatkowo mogli rozprężyć swoje rumaki pokonując liczne przeszkody terenowe ustawione przez organizatorów na trasie przejazdu. Zwieńczeniem tej eskapady była oczywiście pogoń za lisią kitą przypiętą do kurtki mundurowej kaprala Kawalerii Ochotniczej Karola Lara na koniu czystej krwi arabskiej o imieniu Emedan.
Po długiej i niezwykle zaciętej walce o to trofeum, która rozegrała się na odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej wcześniej leśnej polanie – królem polowania został kpr. Kaw. Och. Radosław Gamza.
Na powracających do ośrodka jeździeckiego kawalerzystów, jeźdźców i gości czekał już gorący posiłek i wieczorne Polaków rozmowy …
W kolejnym dniu – 10 listopada w ramach Tygodnia Patriotycznego zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Kozielskiej i Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle dwie sekcje stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich wzięły udział w defiladzie na rynku miasta oraz prezentacji historii i tradycji pułku pod budynkiem muzeum. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przedstawiliśmy też udział żołnierzy Pułku 3. Ułanów w wydarzeniach które rozegrały się 106 lat temu w Warszawie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Po pokazie możliwości jakie daje kawalerzyście użycie lancy w ataku i obronie z konia licznie zgromadzona publiczność miała możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z ułanami i ich wierzchowcami.
W poniedziałek 11 listopada na wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych pod Stadionem Śląskim w Chorzowie pojawili się nasi kawalerzyści służący w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Świętujący mieli możliwość zobaczyć cały pluton rozpoznania konnego 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna wystawiającego sekcję w ilości 13 koni w pełnym wyposażeniu.
Ku chwale Ojczyzny !!!
Ku chwale kawalerii !!!
Autor posta: Leszek Kasiarz