51. rocznica powstania Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy

13 sierpnia, dwa dni przed obchodami Święta Wojska Polskiego Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy obchodził swoją 51. rocznicę powstania. W uroczystościach tych wzięła udział delegacja Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z pocztem sztandarowym. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy po której udaliśmy się na cmentarz parafialny by złożyć symboliczne wiązanki kwiatów na grobie założyciela szwadronu rtm. Antoniego Kurowskiego i byłego dowódcy Mieczysława Grabka.
Następnie udaliśmy się na stary cmentarz w Tarnogrodzie by oddać hołd kawalerzystom Pułku 3. Ułanów Śląskich poległych w dniu 15 września 1939 roku w śmiałym ataku na Tarnogród.
Kolejna część uroczystości odbyła się nad Zalewem Biszcza-Żary w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w której wzięli też udział seniorzy, byli członkowie Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy. W imieniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wręczyliśmy pamiątkowe brązowe Medale Za Zasługi dla naszego szwadronu nadane rozkazem z dnia 10 czerwca 2023 roku mjr. Mirosławowi Buła, kpr. Piotrowi Cichórz i st.uł. Marcinowi Magoch.
Dziękujemy bardzo za zaproszenie oraz zapewnienie nam wiktu i opierunku.
Na kwaterze dzięki naszemu gościnnemu gospodarzowi mieliśmy okazję skosztowania domowej roboty koziego sera i jeszcze ciepłego koziego mleka.
zdjęcia zamieszczone pod postem zostały nam udostępnione przez stowarzyszenie „Rozwój Gminy Biszcza” oraz członków obu zaprzyjaźnionych szwadronów.

Autor posta: Leszek Kasiarz

 Ń
  B