20 czerwca 1922 – wkroczenie wojska polskiego do Katowic

100 lat temu na moście nad Brynicą w Szopienicach odbyła się symboliczna uroczystość rozbicia łańcucha przez powstańca-inwalidę Juliusza Chowańca, który powiedział: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska, wkraczaj nań i połącz go z Polską”.

Szwadron honorowy Pułku 3 Ułanów pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego  jako pierwszy wkroczył w granice Górnego Śląska.

Wojsko przemaszerowało z Szopienic na rynek w Katowicach gdzie na trasie ich przemarszu ustawiono blisko 30 odświętnie udekorowanych bram powitalnych. Na katowickim rynku witały ich tłumy ludzi, wśród nich wojewoda śląski Józef Rymer oraz działacz narodowy i dyktator III Powstania Śląskiego, Wojciech Korfanty.

19 czerwca 2022 roku Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich w sile 4 sekcji wziął udział w obchodach rocznicowych przypominających te wydarzenia. Nasi kawalerzyści o godzinie 10.30 przejechali przez most na granicy Sosnowca i Szopienic odtwarzając historyczne wydarzenia sprzed 100 lat. Następnie szwadron w uroczystym pochodzie przeszedł ulicą Warszawską pod bramą powitalną wychodząc na rynek w Katowicach gdzie odbyły się główne uroczystości upamiętniające wkroczenie wojska polskiego na Górny Śląsk.

Autor posta:  Leszek Kasiarz