11 czerwca 2022 – bal Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich

W dniu 14 czerwca przypada 103 rocznica zajęcia Łohiszyna w 1919 roku przez  Pułk 3. Ułanów „Dzieci Warszawy”.
Od roku 1938 pułk obchodził uroczyście tego dnia swoje Święto.


W tym roku Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich postanowił zorganizować je trochę nietypowo – rozpoczynając od zorganizowania w dniu 11 czerwca balu szwadronowego w pięknym pałacu w Koszęcinie będącym siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną w czasie której przyjęto 8 osób na staż kandydacki a trzem ułanom nadano prawo do noszenia barw pułkowych. Jedenastu naszych kawalerzystów zostało mianowanych na wyższe stopnie kawalerii ochotniczej. Zostały także wręczone odznaki pułkowe oraz medale zasługi Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Wszystkim nominowanym, mianowanym i odznaczonym serdecznie gratulujemy !!!

Po odtańczeniu tradycyjnego poloneza rozpoczęła się część biesiadna.
Nie zabrakło występów tanecznych zespołu „Śląsk” i róż dla naszych partnerek które wręczyliśmy z koszy umieszczonych na grzbiecie stroczonego konia wprowadzonego tuż przed godziną 24-tą.
Oczywiście punktualnie o północy został wzniesiony toast „za zdrowie konia” i nie obyło się bez odśpiewania tradycyjnych żurawiejek.
Wspaniała zabawa trwała do samego rana …

Chciałbym w tym miejscu podziękować za przybycie wszystkim zaproszonym gościom a w szczególności :

Pani poseł Barbarze Dziuk, dowódcy 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna, mjr. rez. dr. Jackowi Taborskiemu i Związkowi Oficerów Rezerwy im.17 P.U., wicemarszałkowi województwa opolskiego panu Zbigniewowi Kubalańcy i wszystkim kolegom kawalerzystom reprezentującym barwy zaprzyjaźnionych z nami pułków – Towarzystwu 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich, Sekcji Kawaleryjskiej w barwach 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Ochotniczemu Szwadronowi Kawalerii Ziemi Opolskiej i przedstawicielowi Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.

Wielkie uznanie za pomoc w organizacji i wspaniały występ dla dyrekcji i pracowników zespołu „Śląsk”.

Korzystając z okazji chciałbym zaprosić wszystkich na drugą część obchodów naszego Święta Pułkowego która odbędzie się w dniu 26 czerwca w Tarnowskich Górach. Na bramie byłych koszar Pułku 3. Ułanów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 100 rocznicę przybycia pułku do Tarnowskich Gór a na tarnogórskim rynku odbędą się uroczystości związane ze 100-leciem przyłączenia tej części Górnego Śląska do Polski.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pragnie przypomnieć wszystkim o oficerach, podoficerach i ułanach:

  • Pułku 3. Ułanów Księstwa Warszawskiego,
  • Pułku 3. Ułanów Królewstwa Polskiego,
  • 3 Pułku Ułanów I Korpusu Polskiego na Wschodzie,
  • Pułku 3 Ułanów „Dzieci Warszawy”,
  • 3 Pułku Ułanów Śląskich i ich kontynuatorów w strukturach armii podziemnej jak i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

O północy zaś nie zapomnijcie o toaście za ich wszystkie wspaniałe rumaki …

                                    Pułk 3 Ułanów niech żyje !!!

 

 

Autor posta: Leszek Kasiarz