1 września 2025 roku w 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej w zabytkowym kościółku drewnianym pw. św. Walentego w Woźnikach odbyła się msza św. za poległych żołnierzy 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz 5 Pułku Strzelców Konnych broniących swoich pozycji w dniu 2 września 1939 roku na Górze Floriańskiej.
Po mszy uroczystości przeniosły się na cmentarz oraz pod pomnik na Floriance gdzie przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz delegacje władz miejskich, kawalerzystów w barwach 5. Pułku Strzelców Konnych, Szkoły podstawowej nr 8 im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Tarnowskich Gór i Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Woźnikach, rodzin pułkowych i zaproszonych gości oraz licznie przybyłych mieszkańców Woźnik złożyli symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalili symboliczne znicze. Wartę honorową przy miejscach pamięci wystawili żołnierze 5. Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego z Tarnowskich Gór.
Po uroczystościach przy pomniku Obrońców Ojczyzny na Górze Florianek zasadzono „Dąb Pokoju” upamiętniający 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. W tej ceremonii wzięła udział delegacja radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.
Za zorganizowanie uroczystości pragniemy serdecznie podziękować Urzędowi Miasta Woźniki.
W tym samym dniu przedstawiciele Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wzięli udział w obchodach 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej na terenie koszar 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach oraz złożyli kwiaty w Jastrzębiu Zdroju na grobie starszego ułana Jana Gajdy, na mogile żołnierskiej w Jastrzębiu Górnym oraz przed tablicą upamiętniającą bohaterów z 3. szwadronu Pułku 3. Ułanów Śląskich na Bożej Górze.
Autor posta: Leszek Kasiarz


